Konferencia – FUTURE DEVS

Keďže sa mení a vyvíja všetko vôkol nás, musí sa meniť aj školstvo a obsah toho, čo (sa) učíme. Herný priemysel je v súčasnej dobe väčší, ako filmový a hudobný dokopy. V súčasnej dobe herný priemysel dosahuje obrat cca 200 miliárd dolárov. Najväčší obrat v ňom tvoria mobilné hry (cca 50%), zvyšok hry pre konzoly a osobné počítače. Zaujímavé sú tiež štatistiky porovnávajúce herný priemysel v rôznych kútoch sveta, či porovnanie zisku rôznych typov hier (prémium vs free2play) a pod.

Na Slovensku je herný priemysel ešte „v plienkach“, a preto je nutné mu venovať veľkú pozornosť. Napríklad na strednom Slovensku sa nachádza len 6% herných firiem z celkového počtu. Počet profesionálnych vývojárov hier je na Slovensku len čosi cez 1000 a pomaly rastie. V Českej republike je to viac ako dvojnásobok a v Poľsku dokonca viac ako 12000 ľudí. O rozvoj herného priemyslu na Slovensku sa okrem iných stará aj organizácia SGDA (Slovak Game Developers Association) - https://sgda.sk/ Po stretnutí v Smoleniciach uskutočnila v Košiciach druhé stretnutie zástupcov stredných a vysokých škôl, univerzít a vzdelávacích inštitúcií. Toto stretnutie prebiehalo v dňoch 8. a 9. novembra a malo názov Future Devs.

Future Devs je stretnutie zástupcov vzdelávacieho sektora, ktorí v rámci svojich aktivít zohľadňujú potrebu vzdelávania budúcich profesionálov v oblasti herného vývoja a jeho cieľom je vzájomné oboznámenie sa s aktivitami všetkých participantov, stimulovanie nových foriem spoluprác, informovanie a reflektovanie na potreby poskytovateľov vzdelávania a zamestnávateľov v hernom priemysle. Keďže naša škola sa venuje vývoju hier už niekoľko rokov, bola prizvaná ako partner. Druhé stretnutie sa venovalo problematikám:
- priebeh odbornej praxe v hernom štúdiu
- ako sa pripraviť na prácu herného dizajnéra
- vzdelávanie pedagógov v oblasti herného vývoja
- Historical Games Development at Historical Faculty of University of Gdansk
- ako pripraviť školský game jam
- predpoklady uchádzačov o zamestnanie v hernej firme
- prezentácia odboru Game Art SŠUD Brno
- prezentácia Game Art and Design na Metropolitan University Budapest

V prvom bloku sa predstavili tri herné štúdia, ktoré ponúkajú prax pre študentov. Štúdio tvoriace hru Vivat Slovakia má záujem o 3D grafikov a animátorov, štúdio Games Farm zas o 2D artistov. Zaujímavou možnosťou bolo štúdio Cypronia, ktoré pracuje na hre Medieval (FPS RPG podobné KDC) podľa licencie filmu o Jánovi Žižkovi. Toto štúdio sídli v Michalovciach, no naznačilo záujem o spoluprácu s našou školou. Najlepší študenti Games labu by tak mohli získať možnosť kvalitnej prevádzkovej praxe (s možnosťou spolupráce na spomínanej hre).

Zaujímavé boli aj ďalšie bloky, ako napr. pripraviť žiakov na prijímací pohovor do hernej firmy, ako pripraviť súťaž, ako vyučujú herný vývoj v Poľsku, Maďarsku a Česku. Práve herný vývoj na škole Střední škola umění a designu bol veľmi inšpiratívny. Táto škola pristupuje ku vzdelávaniu veľmi inovatívne a v rámci vývoja hier sa zameriava prevažne na dizajnovú časť. Naša škola sa zameriava na programátorskú časť, takže existuje možnosť vytvoriť medzi našimi školami partnerský vzťah a realizovať tak projekt kompletného vývoja hier. Česká škola nám ukázala smer a mnoho nápadov, ako sa uberať v nasledujúcom období. S inšpiráciou od súkromnej školy Skyro tak môžeme vytvoriť vynikajúce zázemie pre výučbu hier. To, čo naša škola však najviac potrebuje sú usilovní žiaci. Dúfajme, že v Games labe sa takí nájdu.

Fotodokumentácia: odkaz na fotogalériu